29. 1. 2014

czech grand design: nominace 2013

koncem minulého týdne byly odtajněny finálové trojice nominovaných designérů, výrobců a obchodů s designem na ceny cgd za rok 2013. kdyby bylo odhalení jmen  v kategorii módní designér nějak překvapivě megavzrušující, byly bychom  udělaly reportek hned toho večera, jelikož se ale akademie českého designu přidržela svých starých známých (zárubová, drápalová, polanka), krátce jsme něco umňoukly na facebooku a následujících několik dní se v klidu věnovaly svým oblíbeným domácím činnostem jako je pečení koláčů a hraní pexesa, ukonejšené vědomím, že svět je předvídatelným místem prostým zbytečných zvratů. akademie českého designu, která pravidelně opomíná ocenit samorosty typu petry ptáčkové nebo hany frišonsové (asi jsou ještě moc mladé), potěšila vlastně už tím, že do širšího výběru zařadila martina havla, mirku horkou nebo jindru jansovou; na objev roku nominovala dokonce lukáše spilku, jehož výtvarná kolekce animal vs. minimal si o nějaké ocenění rozhodně říká (cenu samozřejmě přejeme i další nominované - nastassii aleinikavě - přestože ji akademici 'objevují' již poněkolikáté).
z 'akademiků' si ale samozřejmě nebudeme dělat legraci. celý je to vážná věc... ten design a tak, rozhodování je těžký, talentovanejch lidí fůra a uspokojit všechny věc nemožná. ono i obejít celej designblok stojí něco energie, žejo. no, a abyste nemusely do technickýho muzea, protože se  v zimě podobně jako my radši válíte doma, nafotily jsme vám výstavu nominovaných ze všech stran (přirozeně tu chybí obchody z kategorie 'obchod roku', ale i zmiňovaný 'objevy', který najdete v melantrišce ve vitríně český spořitelny).

momentky z tiskovky 
lenka kohoutová/cockerel a kolekce tableware se nám hodně líbila (fotoreport z přehlídky najdete tady)
liběna rochová 
salim issa
miro sabo
jakub polanka/belleville - udělalo nám radost, že se objevil mezi třemi nejlepšími a doufáme, že letos získá ocenění právě on.
mirka horká a he froze
janja prokic / le grand jeu, jedna ze 3 finalistů v kategorii šperk. janja je nominovaná již pošesté v řadě. vlastně od tý doby, co začala pořádně dělat šperky, ji nominace na cgd zatím nikdy neminula. loni i letos je dokonce v tom nejužším výběru, tak třeba už to konečně klapne. 
eva eisler
markéta richterová
tady jsme trochu zaplakaly: martin havel a  kolekce overground <3 si podle nás zasloužila být mezi 3 nej. fotoreport z přehlídky najdete tady.
jan čapek, manželé kozovi a zuzana lednická pro fatru: jeden z povedených počinů loňskýho roku. nemusíme řikat, že ty nafukovací zvířata chceme do dětskýho pokojíku. 
tyhle židličky od tomáše béma... no nic tak roztomilýho jsme dlouho neviděly. pamatujete, jak jste na designbloku přišly v kafkově domě  do místnosti, kde jste si najednou připadaly jako ve školce? 
vizuální identita umprumky
jindra jansová
cena pro vítěze: kapka štěstí od lucie koldové

Žádné komentáře:

Okomentovat