18. 10. 2014

vegetariánský den na toulcově dvoře

bylo sychravý nedělní ráno na začátku října a polovina našeho kočičího dua se rozhodla zaskočit do hostivařskýho ekocentra toulcův dvůr. česká vegetariánská společnost tam pořádala 11. ročník vegetariánského dne, přislíbeno bylo občerstvení čistě rostlinného původu a mně se ten den nechtělo vařit. navíc jsem tenhle ekostatek, jenž po znárodnění sloužil (nejen) jako pěstírna žampionů, navšítvila naposledy před mnoha lety v rámci nějakýho hodně diy punk koncertu, kterej si jen sotva pamatuju. a tak jsem vzala irskýho kocoura a dopřála mu půlhodinovej treat v podobě tramvajový vyhlídkový jízdy na trase krymská-hostivař. 


naše první kroky vedly tam, kde to vonělo jídlem. jak jinak. kromě tradičních stánků otevři oči nebo svoboda zvířat jsme objevili i (pro nás) nový vegan cateringy vegteg a 4freshcatering. s radostí sledujeme, jak se nabídka rostlinného občerstvení na akcích rozšiřuje - před pár lety, kdy v praze existovaly dvě nebo tři vegan restaurace, se nám o něčem takovým ani nesnilo. 
peanut nutter brownies od vegteg chutnaly skvěle i v kombinaci s pivem
novinkou #1 pro nás byla veganská tlačenka od 4freshcatering. já jsem nikdy 'pravou' tlačenku ani neochutnala, kocour taky ne; v irsku se to prej moc nepěstuje, nicméně tahle rostlinná verze nás dostala oba. identifikovali jsme tofu, sojový kostky a nejspíš agar a ve mně celá tahle chuťová zkušenost zanechala touhu po veganským aspiku
po vydatný svačince jsme se vydali obhlídnout areál ekozahrady a historickýho hospodářskýho dvora vsazenýho mezi paneláky a padl na nás celkem smutek. jasně, svět není černobílej, všechno má svoje světlý a stinný stránky a jiný klišé, ale vidět prasata a malejch kotcích nám na náladě nepřidá, přesto, nebo právě proto, že si uvědomujeme v jakých podmínkách žije naprostá většina těch, který skončí jako fancy pečínka. čuník je kámoš, ne žrádlo. #sorrynotsorry, my kočky to tak prostě máme.

v areálu dvora funguje zdravá jídelna, která sice není ani vegetariánská, ale pivo, co tam točí, bylo fajn
domů jsme si krom všemožných letáků odnesli knížku nesnesitelná lehkost nakupování o skryté ceně nakupování v nadnárodních super a hypermarketech, kterou vydalo nezávislé sdružení nesehnutí (k dostání na eshopu svobody zvířat)
a výborný čískejky (čokoláda a malina) od 4freshcatering

2 komentáře:

 1. To je nahoda, tu tlacenku jsem mela dnes na naplavce :) Slozeni jste identifikovali spravne. pry je tam jeste seitan. Trochu off topic, ale pri zmince o novych vegan podnicich jsem si vzpomnela na https://www.facebook.com/pages/Cesm%C3%ADnacafe/863585420333447?fref=ts. Jeste jsem tam nebyla, ale minimalne dle FB to vypada moc hezky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no teda moc děkujem za off topic, to nám úplně uniklo! vypadá to fakt pěkně, zvlášť to meníčko. co nejdřív se tam vydáme.
   a zpátky on topic - ten seitan by nás teda asi nenapadl, i když se to celkem nabízí. tak díky za info.

   Vymazat