27. 1. 2013

kočky, internety a detox

greenpeace a detoxdoporučujeme vám stáhnout si průvodce nákupem netoxickýho oblečení, který vypracovala a před několika dny zveřejnila na svých stránkách organizace greenpeace. vznikl jako součást kampaně DETOX, která vyzývá velké světové řetězce k tomu, aby se při výrobě v asijských továrnách vyvarovaly použití 11 typů chemikálií, které mohou být nebezpečné jak pro dělníky během zpracování textilií, tak jako znečišťovatelé povrchových vod a některé mohou dokonce škodit i lidem, kteří si finální produkt koupí.

asi jste tenhle bonmot už slyšeli, protože ho dává k dobru asi každý ekoaktivista, že prý módní barvy sezóny se v číně poznají podle zbarvení řek. obávám se ale, že u nás konzumentů největší zděšení působí představa, že oblečení, který nosíme, obsahuje nějaký "jedy", který nám nedělají dobře (jde nám samozřejmě hlavně o naše momentální dobro). mnohem závažnější je ale podle nás koček fakt, že se nebezpečný chemikálie hojně a v mnohých továrnách naprosto neregulovaně používají a následně vypouštějí do přírody. znečišťují nejen životní prostředí kolem, ale ještě zkracují život lidem, kteří s nimi přijdou bezprostředně  do styku. je to pro nás jeden z důvodů, proč nám ukrutně vadí fast fashion. 
pokud vás tohle téma zajímá, poslechněte si v záznamu zajímavou reportáž Veroniky Ruppert na stránkách rádia Wave.


sexistický retrodnešní reklamy umí bejt hodně sexistický, to jo, ale nás naprosto dostaly tyhle starý americký reklamní plakáty. dozvěděly jsme se z nich například, že hlavní příčinou odcizení mezi manžely je nedostatek intimní ženské hygieny, udržet si muže lze nejlépe péčí o svůj zevnějšek a že některý kečupy je tak snadný otevřít, že to dokáže i ženská. kdybyste náhodou nevěděli, čím obdarovat ženu pod stromeček, nejlépe uděláte koupí vysavače pro čistou domácnost. nemůžu si pomoct, ale tenhle typ uvažování mi asi vadí víc než současný sexisticko-vulgární billboardy na podlahový krytiny s obnaženou blonckou, který vítězej v soutěži  sexistický prasátečko.


vágus o makronkách a soumraku český blogosféry


"Typický salonní pozér nepíše svůj blog proto, aby někomu něco nového a podstatného sdělil, ale aby se trochu vytáhl nad lidi, kterými opovrhuje, a udělal dojem na ty zajímavější a talentovanější, mezi které se zoufale snaží vecpat. Možná nechápe, že onen designér porcelánu je hrdý na svůj porcelán, a to, že slušně jí, slušně se oblíká a má slušný kulturní přehled považuje za nepodstatnou samozřejmost. Pak jsou tu ale lidé, kteří dokonale zvládají jen společenskou konverzaci a nezaujatý výraz v obličeji. Ti moudřejší z nich drží hubu, jiní kandidují na prezidenta, a ze zbytku se stávají blogeři..."

...a jako bonbónek na závěr tu máme tenhle článek od matouše z vágus.cz a jak víte, vágus je dlouhodobě naše oblíbený téma.  zdá se nám to, nebo tu prostě nikdo lepší články tohodle typu nepíše?
navíc se k naší radosti vágus rozjel i na tumbleru, takže další a poslední odkaz dnešních internetů (plnej memů a "dalších hovadin") vás nasměruje  na  vágus lulz.

1 komentář: