31. 1. 2013

vegan nigiri sushi

my kočky, když se takhle občas sejdem, rády spolu něco spatláme dohromady. nejsme ovšem žádný foodies a jak jste si jistě stačili všimnout, gastropřísnost nám až na to arogantní veganství taky moc nejde. amatérsky si děláme vegan pizzu z ovesný smetany a lahůdkovýho droždí namísto sýra a kdo chce, ať se pohoršuje. a podobně jsme si takhle jednou upatlaly vegan nigiri sushi.

30. 1. 2013

okno & Ὀφιοῦχος


venku už nemrzne, všechen sníh roztál a rozpustil se pod návalem deště a kytky na oknech přestaly zabíjet ty zelený za ním, kočky se ale ještě pořád zahřívají kapkou něčeho ostřejšího a vyčkávají za pecí, až bude počasí vhodnější k procházkám - a zároveň bude o omluvu míň, proč někam nejít.

kočka je maude, bylinky jsou máta peprná a šalvěj lékařská, absint je st.antoine, průhledný šatičky second hand.
kérku má na svědomí musa z triba a je to Ὀφιοῦχος, souhvězdí hadonoše (v dnešním upořádání hvězdné oblohy vlastně hadonoš a had, respektive hlava hada a ocas hada). v něm se nachází například barnardova hvězda (což je po trojsystému alfa centauri hvězda nejbližší naší sluneční soustavě), slavná orlí mlhovina (M 16/ NGC 6611), hoagův objektsupernova z roku 1604, kterou v praze pozoroval johannes kepler a s jejíž pomocí galileo vyvrátil aristotelský dogma neměnný oblohy. mění se všechno; noční obloha, lidi i kočky. 

29. 1. 2013

a byla zima

u nás to sice momentálně vypadá spíš na oblevu, mně to však nebrání listovat obrázkovýma knížkama, který mě vrací do období mrazů a sněhových závějí. však jsem se taky několikrát vrátila domů s červeným nosem i ušima a těšila jsem se, až si uvařím čaj a vlezu si "za pec".

"Není možné, abys vešla do zámku, protože jsi bosa." (h.ch. andersen,  ilustrace j.trnka)
tohle je trochu pomluva. sice nejsem z nuslí, ale venku mi to bruslilo vždycky  dobře. za pec jsem  lezla až potom.
(f. hrubín, ilustrace j. trnka)
"Anna byla taky unavená a chtěla si odpočinout, ale Lasse řekl, že je to nebezpečné. A tak se dala Anna do pláče a já s ní, protože jsme si mysleli, že se do Bullerbynu už nikdy nedostaneme." (a. lindgren, ilustrace h. zmatlíková)
jak mi tý marušky bylo vždycky líto. nejenže měla  doma peklo, musela ještě  v mraze lítat po nocích a hledat fialky a jahody. 
"Proč jsi dnes v horách, zbloudilas?" 
"Pac a pusu, a už leželi a už spali a spali a spali."

broučky od jana karafiáta jsem měla vždycky ráda, i přes jejich mravokárný tón. dodneška, když vidím chudobku, řeknu si, že to je asi hrobeček nějakýho broučka nebo berušky...
(ilustrace j.trnka)

27. 1. 2013

kočky, internety a detox

greenpeace a detox



doporučujeme vám stáhnout si průvodce nákupem netoxickýho oblečení, který vypracovala a před několika dny zveřejnila na svých stránkách organizace greenpeace. vznikl jako součást kampaně DETOX, která vyzývá velké světové řetězce k tomu, aby se při výrobě v asijských továrnách vyvarovaly použití 11 typů chemikálií, které mohou být nebezpečné jak pro dělníky během zpracování textilií, tak jako znečišťovatelé povrchových vod a některé mohou dokonce škodit i lidem, kteří si finální produkt koupí.

asi jste tenhle bonmot už slyšeli, protože ho dává k dobru asi každý ekoaktivista, že prý módní barvy sezóny se v číně poznají podle zbarvení řek. obávám se ale, že u nás konzumentů největší zděšení působí představa, že oblečení, který nosíme, obsahuje nějaký "jedy", který nám nedělají dobře (jde nám samozřejmě hlavně o naše momentální dobro). mnohem závažnější je ale podle nás koček fakt, že se nebezpečný chemikálie hojně a v mnohých továrnách naprosto neregulovaně používají a následně vypouštějí do přírody. znečišťují nejen životní prostředí kolem, ale ještě zkracují život lidem, kteří s nimi přijdou bezprostředně  do styku. je to pro nás jeden z důvodů, proč nám ukrutně vadí fast fashion. 
pokud vás tohle téma zajímá, poslechněte si v záznamu zajímavou reportáž Veroniky Ruppert na stránkách rádia Wave.


sexistický retro











dnešní reklamy umí bejt hodně sexistický, to jo, ale nás naprosto dostaly tyhle starý americký reklamní plakáty. dozvěděly jsme se z nich například, že hlavní příčinou odcizení mezi manžely je nedostatek intimní ženské hygieny, udržet si muže lze nejlépe péčí o svůj zevnějšek a že některý kečupy je tak snadný otevřít, že to dokáže i ženská. kdybyste náhodou nevěděli, čím obdarovat ženu pod stromeček, nejlépe uděláte koupí vysavače pro čistou domácnost. nemůžu si pomoct, ale tenhle typ uvažování mi asi vadí víc než současný sexisticko-vulgární billboardy na podlahový krytiny s obnaženou blonckou, který vítězej v soutěži  sexistický prasátečko.


vágus o makronkách a soumraku český blogosféry


"Typický salonní pozér nepíše svůj blog proto, aby někomu něco nového a podstatného sdělil, ale aby se trochu vytáhl nad lidi, kterými opovrhuje, a udělal dojem na ty zajímavější a talentovanější, mezi které se zoufale snaží vecpat. Možná nechápe, že onen designér porcelánu je hrdý na svůj porcelán, a to, že slušně jí, slušně se oblíká a má slušný kulturní přehled považuje za nepodstatnou samozřejmost. Pak jsou tu ale lidé, kteří dokonale zvládají jen společenskou konverzaci a nezaujatý výraz v obličeji. Ti moudřejší z nich drží hubu, jiní kandidují na prezidenta, a ze zbytku se stávají blogeři..."

...a jako bonbónek na závěr tu máme tenhle článek od matouše z vágus.cz a jak víte, vágus je dlouhodobě naše oblíbený téma.  zdá se nám to, nebo tu prostě nikdo lepší články tohodle typu nepíše?
navíc se k naší radosti vágus rozjel i na tumbleru, takže další a poslední odkaz dnešních internetů (plnej memů a "dalších hovadin") vás nasměruje  na  vágus lulz.

26. 1. 2013

jak bydlí panenky

Copy of IMG_9742

nedávno jsem vám dala nahlédnout do své domácnosti, dneska se podíváme k panenkám, které hospodaří v téhle lidové dřevěné kuchyňce bez zbytečných spotřebičů...

Copy of IMG_9739
nejlepší je mycák (ještě nedávno jsme měli podobnou věc na chatě

Copy of IMG_9728
stůl, židle a praktická dřevěná trouba

Copy of IMG_9733Copy of IMG_9735
kredenc: podobnou měli ještě nedávno v kuchyni rodiče, samozřejmě fullsize, ale zas ne tak hezkou

IMG_9741

25. 1. 2013

barvení vlasů a skákající králíček




Od tý doby, co se s kočkama zajímáme o kosmetiku netestovanou na zvířatech, víme, jak je u nás těžký spoustu věcí sehnat, pokud si je samy nevyrobíme. Spolehlivou certifikaci má u nás vlastně jenom pár značek (seznam tady). Většina kosmetiky, kterou jsem donedávna běžně používala, je celkem stoprocentně testovaná na zvířatech, a to i pokud je na produktu napsán pravý opak (pokud firma nemá  HCS*, v drtivé většině případů má přípravek testovaný alespoň jednotlivý složky nebo je celý výrobek testovaný v zemi, kde je testování povoleno, či dokonce vyžadováno zákonem, např. v Číně). Některý artikly je tu téměř nemožný sehnat. Například řešíme, čím si obarvit/nechat obarvit vlasy.

*Humánní kosmetický standard (HCS), který zakazuje testování jak konečných výrobků, tak jednotlivých složek od určitého data. Na výrobcích hledejte logo se skákajícím králíčkem. Co se týče vlasových přípravků, donedávna jej měla firma Wella. Před nějakou dobou  ji ovšem koupil koncern Procter and Gamble, který na zvířatech vesele testuje. 



Zatímco tmavovlasá Miakarina používá už celkem dlouho hennu z Lush (tam mají kosmetiku nejen netestovanou na zvířatech, ale většinu dokonce i vegan), já zkouším heřmánkový odvary a jiný přírodní lektvary na prosvětlení vlasů, který mi během posledních pár let nekontrolovatelně ztmavly a já si na to zatím odmítám zvyknout. Bez slunečních paprsků má ale prý tohle snažení mizivý výsledky, říká mi moje oblíbená kadeřnice, kamarádka Káťa.  Asi má pravdu, v zimě je prostě všechno tmavší. Káťa se sice jinak živí spíš překládáním z polštiny, poslední tři roky ale taky chodí na různý kadeřnický kurzy, stříhá známý a nově i U Nováka v Krymský vlastně kohokoliv, kdo má zájem. S barvama má už spoustu zkušeností. Nadávno se ale začala zajímat i o to, z čeho a jak jsou produkty, který používá vyrobený. Pak si sehnala barvy, který by neměly být testovaný na zvířatech. Hurá!


Minulý týden jsme jí  navštívily a já jsem si na sobě otestovala barvy, o kterých jsem doufala, že během svýho laboratorního vývoje žádnýmu králíčkovi  nerozleptaly půlku hlavy (jednou ze složek je samozřejmě peroxid, kterej se ale už v kosmetickým průmyslu netestuje). Jak jsem ale později zjistila (sakra!), žádnou průkaznou certifikaci značka Nouvelle nemá. Na  stránkách distributora se sice píše, že to je "great comfort to know that all products manufactured by HSA since 1975 have never been tested on animals, " uchlácholit nás ale tahle informace může pouze v případě, že neznáme marketingový triky kosmetickýho průmyslu. Produkt jako takovej patrně testovanej nebyl, složky pořízený k výrobě pravděpodobně ano. Pokud by firma skutečně na zvířatech netestovala a dalo by se to prokázat, asi by neměla problém zaplatit si nezávislý audit a opatřit si HCS a možnost pyšnit se logem skákajícího králíčka
Kočky tentokrát naletěly a staly se obětí chytrýho marketingu. 


Jelikož nás dost znepokojuje, kolik  protichůdných informací a  polopravd se vyskytuje na různých stránkách a diskusních fórech ohledně kosmetiky, například populární mýty, že  Avon, Oriflame, Yves Rocher, atd. netestují na zvířatech**  (značce YR byl HCS nedávno odebrán, audity se totiž dělají pravidelně), připojujeme ještě několik odkazů na stránky, kterým můžete věřit. PETA a BUAV jsou totiž ohledně práv zvířat naprosto neúplatný: 
  • seznam produktů s logem skákajícího králíčka (certifikace HCS) dostupných v ČR
  • e-shop Cesta přírody, který u nás prodává přírodní kosmetiku netestovanou na zvířatech (ať už je vegan, má HCS,  nebo jinak prokazatelně splňuje přísné podmínky, i když o certifikaci firma neusilovala; používá např. jenom přírodní ingredience, které není třeba testovat)
  • protože určitě hodně cestujete nebo nakupujete přes internet, na stránkách PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) si zase můžete sami vyhledat, které společnosti testují a které ne (případně stáhnout tenhle seznam v PDF)
  • stránky BUAV (The British Union for the Abolition of Vivisection), britské společnosti, která se dlouhodobě zabývá problematikou testování na zvířatech a zkoumá jeho alternativy 

**mnohé firmy tuto informaci totiž mají uvedenou na svých stránkách nebo dokonce na obalech a myslí tím "netestujeme finální produkt";  v EU se totiž oficiálně na zvířatech netestuje od roku 2009, od letošního března bude zákaz testování platit bez výjimek. někdy firmy dokonce tvrdí, že netestují produkt ani jeho složky, mlčí však o tom, že ty složky byly testovaný někde jinde, případně se o to nezajímají, hezky podle zásady "don't ask, don't tell".





A co se mě týče, dám zase šanci těm heřmánkovým přelivům. Barvu mi sice Káťa udělala krásnou, do příště ale zkusím vypátrat, jestli se nadají sehnat barvy, který jsou skutečně netestovaný na zvířatech. Poradí mi někdo?





EDIT 27.1.: pokud vás téma zajímá, přečtěte si ještě diskuzi pod článkem. PETA evidentně není zrovna nejspolehlivější autoritou na netestovanou kosmetiku a že je kosmetika přírodní  nemusí nutně znamenat, že je netestovaná. clusterfuck!